İçerik Pazarlaması 

İçerik pazarlaması, markaların hedef kitlelerinin dikkatini çekecek içerikleri hazırlayarak müşteri kitlesinin marka ve ürüne dikkatini çekerek satın alma davranışını gerçekleştirmeleri için yönlendirilmesidir. İçerik pazarlamasının amacı satış değil kâr elde edebilmektir. Bu durumda müşteri ve tüketiciler eğitici, yardımcı, çekici, sürükleyici özellikler taşıyan içerik üretilmelidir.

Geleneksel Reklam İle İçerik Pazarlaması Farkı

Doğal reklamcılık ve içerik pazarlaması arasındaki farkı şu şekilde ifade edebiliriz: İçerik pazarlamasının temel amacı SEO çalışmalarına katkıda bulunmaktır. Bu sayede markanın Google ve diğer arama motorlarındaki görünürlüğünü arttırarak, bilinirliliği sağlayıp markaya geri dönüşüm elde etme hedeflenmesi sağlanır. Geleneksel reklamcılık yönteminde ise öncelikli olarak hedef markanın bilinirliğini arttırma ve sosyal etkileşimi hızlandırmaktır.

Okaliptus Markanız İçin Neler Yapar?

Web sitenizde aktif blog bölümü oluşturup etkili içerik oluşumu sağlanır.
Youtube’da markanız için faydalı içerikler üretilir.
Sosyal medya kanallarında hazırlanan içerikleri paylaşarak hedef kitleniz ile etkili etkileşim sağlanır.
Kurumsal bülten hazırlanır.

İçerik pazarlamasında eğitici ve kaliteli içerikler üreterek hedef kitlemizin yaşamına fayda sağlayarak olumlu etkilememiz gerekir. Eğer bu yönde başaralı olabilirsek, marka-tüketici ilişkisinin temeli çok daha sağlam bir şekilde olur. Her dijital pazarlama mecrasında olduğu gibi içerik pazarlamasına başlama sürecinde ciddi strateji ve planlama yapılması gerekir.
İçerik pazarlamasına başlamadan önce hedef kitlenizin tüm demografik bilgileriyle birlikte sosyalleşme detaylarına da hakim olmanız gereklidir. Sizde aşağıdaki listelenmiş bilgiler doğrultusunda etkili bir içerik pazarlaması üretebilirsiniz.

Hedef kitleniz nerede zaman geçiriyor ?
Nelere ilgi duyuyor ?
Merak ettikleri neler ?
Hobileri neler olabilir ?
Hangi tür içerikleri tüketiyorlar ?
Espri anlayışları nasıl ?

İçerik Pazarlamasında Influencer’ların Önemi

Hedef kitlenizin üzerinde olumlu etki bırakmak için içerik pazarlamanızın önemli partnerleri olabilir. Mesela moda giyim trendleriyle ilgili ürün satıyorsanız stil sahibi markaların tanıtımını yapan Influencer’larla birlikte çalışarak hedef kitlenizin dikkatini çekebilirsiniz. Ya da finans sektöründe bir ürün pazarlıyorsanız, ekonomi yazarlarından yada youtube vlogger’ları kanalınızda misafir ederek fikirlerinden yararlanıp içerik üretebilirsiniz. Bu sayede daha fazla kitleye hitap edebilirsiniz.

Merak Uyandıracak Konuları Ele Alarak Başlıyoruz

Sahip olduğunuz sektörde tüketicilerin ilgisini çekecek hatta merak uyandıracak konuları ele alarak başlamak doğru bir başlangıç noktası olacaktır. Örnek olarak elektronik eşya satan bir marka iseniz, akıllı telefonunuza yükleyeceğiz bir uygulama ile kilometrelerce uzaktan evinizi yönetebilmeniz mümkün başlıklı bir içerik üretirseniz tüketicilerin hızlı bir şekilde ilgisini çekebilirsiniz.

İçeriğinizi Sosyal Medyada Paylaşıyoruz

Markanız için ürettiğiniz içeriklerin hepsini sosyal medya kanallarından düzenli paylaşımlar yaparak takipçileriniz ile paylaşılmakla birlikte sosyal medya paylaşım ikonlarını da içeriklerinizde eklemeyi unutmayın. Bu kitlenizin de paylaşmasına olanak sağlar.

SEO Avantajı Elde Edeceksiniz

Arama motoru optimizasyonunda en önemli etkenlerden biri de düzenli içerik üretmektir. Üretilen içeriğinizi mutlaka seo uyumlu olmasını sağlıyoruz. Meta etiketleri yerleştirilip, google kayıtları yaparak ve site içi linkler oluşturarak içeriğiniz Google uyumlu hale gelecektir.

Düşük Maliyetle En Etkili Çözüm

İçerik pazarlaması oldukça etkili fakat maliyeti markalar için çok fazla pazarlama maliyeti oluşturmaz. Okaliptus olarak markanıza özel içerikleri birçok projeye imza atmış olan uzman ekibimiz ile geliştiriyoruz.
İçerik takvimi sunumu
Metin yazarlığı ve onay süreci
Görsel tasarım ve onay süreci
İçerik paylaşımı ve raporlaması
Seo uyumluluğu ve optimizasyonu
Bu süreçleri markanız için tasarlayabilir, tüketicileriniz ile daha güçlü bir bağ kurabiliriz.