Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu, dijital pazarlama alanında günümüzde en önemli unsuru olmakla birlikte (Coversion Rate Optimization) isminin baş harflerinden oluşan CRO ‘ nun kısaltmasıdır.
Dönüşümü kısaca şu şekilde ifade edebiliriz; Kullanıcıların ziyaret ettikleri web sayfarında yapılan satışlar, form doldurulması ve iletişime geçilmesi gibi unsurların yanında web kullanıcıların sayfada yaptığı davranışlar, sayfada geçirilen süre gibi birçok verinin analiz yapılmasıdır.
Tüm bu yaptığımız analizler sonucunda sayfada yer alan bir butonun boyutunu veya konumunun dönüşümlerini izleyerek değiştirebiliriz.
Markanız için dönüşüm oranı optimizasyonu yaparken birçok test ve yazılım kullanılması gerekmektedir. Web kullanıcılarının karşısına çıkabilecek tüm engelleri analiz ederek dönüşüm oranını yukarı çıkarmak mümkündür.
Eğer yanlış yöntemler izlenirse dönüşüm oranları da ciddi anlamda düşüşe geçecektir. Kullanmamız gereken tüm bu dönüşüm optimizasyonlarının sürekliliği oldukça önemlidir. Çünkü tek seferlik olduğunda çok büyük bir etkisini görmek mümkün olmayabilir.

Etkili Bir Dönüşüm Oranı Optimizasyonu İçin;

Sitenin verilerinin doğruluğunu test ederek başlarız. Gerekli tüm google ayarlarını yaparak ve tüm google araçları ile birlikte yolumuza devam ederiz.
Minimum 2 haftalık bir süreç isteyen veri toplama aralığı; A/B testlerini yapacağımız süreçtir. Bu süreçte test edilecek tüm veriler işlenir.
Dönüşüm oranları doğru bir şekilde değerlendirmek için yaptığımız test ve analizlerin sonucuna bakılır.
Araştırma ve analizleri tamamlama aşamasından sonra belirlediğimiz hedef doğrultusunda bir plan oluştururuz.
Oluşturduğumuz planı, zaman aralığını belirleyerek doğru kullanıcı segmentlerine uygulamamız gerekir.
Testi en az 1 haftalık süre ile başlatırız. Dönüşüm oranlarındaki artış kısa sürede görülebilir.
-Testin beklenen seviyeye ulaştığını gördüğümüzde testi sona erdirir, yeni test kurgularına başlayabiliriz.

Örneğin; Test bize 3 hafta gibi bir sürede %5 – %10 arasında bir artış gösteriyorsa, testi sonlandırabiliriz.