Web Tasarım

2022 Yılı Web Tasarım Trendleri

Teknoloji hızla değişiyor ve gelişiyor. Bir zamanlar modern ve yenilikçi olan tasarım öğeleri ve web sitesi özellikleri, son yıllarda yorgun, abartılı ve klişeleşmiş olabilir. İnsanlar sitenize geldiğinde isteyeceğiniz son şey, web siteniz eski görünümü veya kritik web standartlarını göz ardı ettiği için dönüşümü kaybetmektir.

Neyse ki, tecrübeli web tasarım ekibimiz, iyi performans gösteren ve harika görünen son derece işlevsel, kullanımı kolay web siteleri oluşturmak için en son web sitesi tasarımı ve geliştirme trendlerini takip ediyor. 2022 için en son yeniliklerden, dijital teknoloji trendlerinden, standartlarından ve tahminlerinden bazılarını sizinle paylaşmak istiyoruz.

Web tasarımının asla ortadan kalkmayan yönleri her zaman olacaktır. Kullanıcı dostu gezinme, veri güvenliği ve hızlı yükleme süreleri web sitenizde yalnızca verilmelidir. Ancak, bu yenilikçi web sitesi özelliklerinden ve öğelerinden bazılarını ekleyerek sitenizi tasarım ve arama motorlarında ön planda tutabilirsiniz.

1.Baskın Koyu Renkler

Renkli minimalizm, 2022’nin en belirgin web tasarım trendlerinden biri ile el ele gidiyor. Cesur, parlak, doygun renkler, markanızın son birkaç yılda birçok şirketin tercih ettiği yumuşak nötrlerden öne çıkmasına yardımcı olur. Köpüklü su şirketi bubly, bir sitenin gözü yormadan nasıl koyu, doygun renkler kullanabileceğine dair mükemmel bir örnek. Markaları tamamen renkli kutularla dizayn edilmiştir. Web siteleri organik şekiller ve cesur renklerle bir bunun bir uzantısıdır.

2. Web Sitesi Yükleme Süresi ve Sayfa Hızı

En önemli web tasarım standartlarından biri ultra hızlı yükleme süresidir. Hızlı yükleme süreleri, yıllardır UX ve SEO’da önemli faktörler olmuştur. İyi sıralamak ve daha iyi dönüşüm sağlamak isteyen web siteleri için en önemli öncelik olmaya devam etmektedir.

Araştırmalar, internet tarayıcılarının yarısından fazlasının bir web sitesinin bir bağlantıya tıkladıktan sonra en fazla iki saniye içinde hızlı yüklenmesini beklediğini söylüyor. Sitenizi yüklemek üç saniyeden fazla sürerse, ziyaretçileriniz büyük olasılıkla ayrılacak ve bir daha geri dönmeleri pek olası değil!

Web sitesi performansı, bir şirketin kârlılığı üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Pinterest, algılanan bekleme
sürelerini %40 oranında azalttı böylece arama motoru trafiğini ve kayıt sayısını %15 oranında artırdı. Yatırım amaçlı gayrimenkul ararken emlakçılarınızdan “konum, konum, konum” terimini duymuş olabilirsiniz. Thee Digital’de “dönüşüm, dönüşüm, dönüşümler” e odaklanıyoruz. Web sitesi yükleme süreleri, iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için incelediğimiz standart bir ölçümdür.

3. Daha Keyifli Bir Kullanıcı Deneyimi için Akıllı İçerik Yükleme

Çoğumuz, sitelerimizi yavaşlatabilecek birçok grafik öğeye ve üçüncü taraf entegrasyonlarına sahip kaynak ağırlıklı web sitelerine sahip olmak istemiyoruz. Yalnızca gördüğünüz ve ihtiyaç duyduğunuz içeriği indiren akıllı web siteleri geliştirmenin birçok farklı yolu var. En iyi sosyal ağlar, özellikle sonsuzluk kaydırma söz konusu olduğunda, bunu yıllardır kullanıyor. Yaklaşım, uzun bir sayfa web sitelerinde de popülerdir. Tüm web siteleri, bir veya iki teknolojik yaklaşımın uygulanmasının, oradaki rekabeti geride bırakmalarına veya daha iyi performans göstermelerine nasıl yardımcı olabileceğini düşünmelidir. Bu özellikler, tüm web sitesi ziyaretçileri için kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yardımcı olabilir ve bu da dönüşüm oranınızı ve sıralamanızı iyileştirebilir. Lazy Load, web tarayıcısının (Google Chrome, Safari ve Firefox gibi), değerli sunucu kaynaklarını ve asla görülemeyecek ekran dışı içeriği yüklemek için zamanı boşa harcamadan yalnızca ekranda gördüğünüz içeriği indirmesini sağlar. Birçok web sitesi ziyaretçisi hiçbir zaman bir web sayfasının altına ulaşmaz. Öyleyse bu içeriği yüklemeli ve site yükleme sürelerini artırılmalıdır. Daha iyi bir yaklaşım, içeriği sayfayı aşağı kaydırmaya başladıklarında ve ona yaklaştıkça yüklemektir.

4. Coğrafi Konumunuza ve Tarama Geçmişinize Göre Kişiselleştirilmiş İçerik

Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde içeriğin değiştiğini görmek için birkaç saat sonra veya birkaç gün sonra tekrar ziyaret ettiniz. Telefonunuzda ya da başka bir tarayıcıda ilk kez açtığınızda, web sitesini ilk ziyaret ettiğinizde gördüğünüz orijinal içeriği görürsünüz.

Çünkü en gelişmiş web siteleri tarama geçmişimizi izler ve konumlarımızı bilir. Ancak son teknoloji web ajansları, müşterilerine dinamik içerik, geçmiş kullanıcı davranışına dayalı içerik veya bir kullanıcı hakkında bildiklerinizi görüntülemenizi tavsiye edecek. Bu herkese hizmet etmek için yapılmış genel içerik değil. Web sitenize ikinci veya üçüncü kez dönen kullanıcılar için oluşturulan özel içerik, dönüşümü artırabilir. Google’ı arama motoru olarak her kullandığınızda bunu yaşarsınız. İstanbul Eminönü yakındaki bir restoranı arayan kullanıcılar, diğer şehirlerdeki kullanıcılardan farklı sonuçlar görecek. Bu sayede harika bir rehber web sitesi, sevdiğiniz yemek türünü de tanıyacaktır. Geçmişte İtalyan restoranlarını inceleyip kaydettiyseniz, İtalyan restoranlarını arama sonuçlarınızda daha üst sıralara koymanız mantıklı olabilir. Başka bir örnek vermek gerekirse, bankanızın web sitesini ilk kez ziyaret ettiğinizde kullanıcı adınızı eklemeniz ve tarayıcınızı “güvenilir” olarak işaretlemenizdir. Geri döndüğünüzde, banka sizin bireysel veya ticari bir müşteri olduğunuzu bilecektir. Böylece, müşteri durumunuza göre konut veya ticari tekliflerini zorlayacaklar. Kişiselleştirilmiş içerik, muhtemelen e-ticaret sitesi sahipleri için daha önemlidir. Çevrimiçi alışveriş yapanlar için yakın zamanda görüntülenen, kaydedilen veya beğenilen ürünleri görüntülemek, dönüşümlerin artmasına neden olabilir. Geri dönen müşteriler için terk edilen alışveriş sepeti içeriklerini vurgulamak, daha yüksek bir dönüşüm oranı sağlamak için de çok önemlidir. Kişiselleştirilmiş web sitesi içeriği kullanıcılar tarafından daha çok beklenir hale geldi. Başarılı bir web varlığı için daha da baskın bir odak noktası olacaktır.

5. CRM Aracınızla Entegre Aşamalı Lider Besleme Formları

Çevrimiçi potansiyel müşteri oluşturma formları, bir pazarlama web sitesinin en önemli unsurlarından biridir. Web sitenizin ziyaretçileri hakkında çok şey öğrenmek istiyorsanız, Progresif/dinamik iletişim formlarını, liderin yolculuğuna göre açılış sayfalarına ve görüntüleme alanlarına yerleştiririz. İdeal olarak, bir formda çok fazla alan görüntülemek istemiyoruz, ancak form alanlarını her zaman müşteri adaylarımız hakkında bildiğimiz verilere göre ayarlayabiliriz. İlk dönüşümde isim, şirket ve e-posta adresini, ardından bir sonraki dönüşüm fırsatında telefon numarası, unvan, şirket büyüklüğü, şirket geliri alanlarını sorabiliriz. HubSpot gibi CRM’imiz de müşteri adaylarımızın bilgilerini saklar. Web sitemize entegre ederek. CRM, web sitelerimize geri döndüklerinde müşteri adayını tanıyabilir ve ilgili kişi hakkında bilmediğimiz açılış sayfalarında form alanlarını görüntüleyebilir.

6. Erişilebilirlik ve Kullanılabilirlik

Kapsayıcılık ve erişilebilirlik bir trendden daha fazlasıdır, ancak web tasarımının engelli kişilerin ihtiyaçlarını hesaba katması için artan bir ihtiyaç vardır. Her ziyaretçinin gezinebileceği ve etkileşimde bulunabileceği bir siteye sahip olmak, iyi bir müşteri hizmetinin parçası olmaktan ve mükemmel bir deneyim sunmaktan daha fazlasıdır. Dönüşümü artırabilir, SEO’nuzu artırabilir. Daha büyük bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Erişilebilirliği iyileştiren öğeler şunları içerir:
Metin ve arka planlar arasında güçlü renk kontrastı oluşturma,
Klavyede gezinmeyi kullanırken bağlantıların çevresinde görünen dikdörtgen ana hat gibi odak göstergeleri ekleme,
Düşük bağlamlı yer tutucu metin yerine form alanlarıyla etiketleme ve talimatlar kullanma,
Resimler için işlevsel alt etiketleri kullanma (bu aynı zamanda SEO’yu da artırır.)

7. Sanal Gerçeklik

Web sitelerindeki VR deneyimleri önümüzdeki yıllarda artmaya devam edecek. Airbnb gibi, rezervasyon yaptırmadan önce kiralık bir yeri turlamanıza izin veren siteleri düşünün. Veya mobilya sitesi IKEA’nın odanızda bir kanepenin nasıl görüneceğini sergileme yeteneği. VR, bir web sitesi için, site ziyaretçisine satın alma kararları vermelerine yardımcı olacak şekilde faydalı, anlamlı içerik sunması için güçlü bir araç olabilir.

8. Başparmak Dostu Mobil Navigasyon

Duyarlı tasarım artık bir seçenek değil. Siteniz iyi çalışmalı ve mobil cihazlarda kullanımı kolay olmalıdır. Ancak 2022’de web tasarımı, başparmak dostu web siteleri oluşturmaya odaklanmaya devam edecek. “Parmak dostu” tam olarak nedir? Telefonlarımızı nasıl kullandığımızdan bahsediyoruz. Şu anda bunu telefonunuzda okuyorsanız, nasıl tuttuğunuza bir bakın. Parmaklarınız muhtemelen telefonunuzun arkasına (veya bir telefon tutacağına) sarılıdır ve tüm işi baş parmağınıza bırakır. Muhtemelen böyle görünüyorsun. 🙂

9. Veri Görselleştirme

Verileri ilgi çekici bir şekilde iletmek bir mücadeledir. Ancak mücadeleye değer, çünkü veri görselleştirmeyi kullanmak, veri görselleştirme, verilerinizden okuyucunuzun ilgisini çeken ve onların markanız hakkında daha fazla bilgi edinmek istemesini sağlayan görüntüler oluşturur. Bilgi grafikleri ve grafikler, verileri hayata geçirmenin en popüler yollarından bazılarıdır.

10. Karanlık Mod

Karanlık mod web tasarımları birkaç farklı işleve hizmet eder. Pratik açıdan bakıldığında, ekranlara giderek daha fazla zaman harcadığımız için birçok kişi için endişe kaynağı olan göz yorgunluğunu azaltmaya yardımcı oluyorlar. Estetik açıdan karanlık mod, web siteniz için kolayca ultra modern bir görünüm yaratırken, yalnızca onu çevreleyen öğeleri karartarak diğer tasarım öğelerini vurgulama olanağı sağlar.

11. Çizimler

Bazen web’de gezinmek, birçok web sitesinde kullanılan aynı stok fotoğrafını görmek gibi hissettirir. Bir web sitesini hoş ve sakin hissettirebilir. Özel çizimler, web sitenizin öne çıkmasına ve web sitesi ziyaretçileri için yeni bir şey gibi hissetmesine yardımcı olabilir. İllüstrasyonları sıfırdan oluşturacağınız için, şirketinizi ve markanızı daha doğru bir şekilde temsil edebilir ve sayfanın konusunu geliştirebilirler.